Skąd się wzięły walentynki

Udostępnij Skomentuj

Walentynki to święto, na które czekają zakochani na całym świecie! W ten jeden dzień wszędzie widzimy serduszka i szczęśliwe pary. Warto wiedzieć skąd się wzięły walentynki i poznać ich genezę.

Szukając odpowiedzi na pytanie: skąd się wzięły walentynki, trzeba cofnąć się do czasów przedchrześcijańskich, kiedy w imperium rzymskim obchodzono Luperkalia ku czci Fauna i Junony. Święto szczególnie ceniły sobie kobiety, które wierzyły, że biorąc udział w obrzędach oczyszczą się i unikną bezpłodności. Luperkalia były również okresem zabaw, na czas których kawalerowie i panny łączyli się w pary.

Szukasz ciekawych miejsc na zbliżające się walentynki? Sprawdź oferty specjalne w różnych regionach kraju, wejdź:
Walentynki nad morzem
Walentynki nad jeziorem
Walentynki w Bieszczadach
Walentynki w Górach Świętokrzyskich
Walentynki w Tatrach

W tym pogańskim święcie rozpoznajmy tylko delikatny rys współczesnych walentynek. Brakuje oczywiście patrona tego dnia, świętego Walentego. Okazuje się jednak, że jest to postać niezwykle tajemnicza.

Kościół katolicki zna aż ośmiu świętych o tym imieniu, z czego 14 lutego wspominamy trzech z nich! Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, który może być prawdziwym patronem zakochanych. Według podań najprawdopodobniej chodzi tu o biskupa Terni, mającego moc uzdrawiania, lub rzymskiego księdza w tajemnicy udzielającego ślubów zakochanym. Obaj zostali straceni z rozkazu cesarza Klaudiusza w dzień 14 lutego. Z historią walentynek wiąże się też legenda, według której Walenty był rzymskim chłopcem pomagającym chrześcijanom. Został za to skazany na śmierć, a przed wykonaniem kary napisał list do ukochanej - pierwszą walentynkę w historii.

Popularnym walentynkowym zwyczajem jest wzajemne obdarowywanie się podarunkami. Jeżeli nie masz pomysłu na romantyczny upominek, wejdź i zobacz: Jaki prezent na walentynki

Chociaż ta wersja genezy walentynek działa na naszą wyobraźnię, to prawda może być zupełnie inna. Według niektórych hipotez, odpowiedzi na pytanie: skąd się wzięły walentynki, trzeba szukać na Wyspach Brytyjskich oraz we Francji, gdzie święto zakochanych jest szczególnie popularne. We wczesnym średniowieczu, jeszcze przed wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego, połowa lutego była czasem, kiedy ptaki łączyły się w pary. Dzień 14 lutego był więc przełomową datą, oznaczającą początek wiosny, gdy natura budzi się do życia.  

Wkład w rozpowszechnianie walentynek mieli najwybitniejsi twórcy różnych epok: Chaucer, Szekspir oraz Scott. Nic dziwnego, że święto wkrótce opanowało całą Europę!

Zobacz także

Dodaj komentarz

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!